Program powstał w 2017 roku jako pierwsza taka inicjatywa w Polsce skierowana do dzieci z doświadczeniem migracji przymusowej. Od tego czasu objął wsparciem niemal 300 dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, pochodzących z 21 krajów (m.in. z Tadżykistanu, Czeczenii, Syrii, Afganistanu, Kirgistanu, Iraku, Turkmenistanu, Sierra Leone, Gwinei, Egiptu).
Dzieci uchodźcze są szczególnie narażone na wykluczenie edukacyjne z kilku powodów:
– utrudniona sytuacja już na starcie – zanim dziecko będzie w stanie nadążyć za programem szkolnym, musi nauczyć się języka polskiego
– niewystarczające wsparcie ze strony szkoły, lub całkowity jego brak
– brak odpowiedniego wsparcia ze strony rodziców, którzy sami nie znają języka polskiego w wystarczającym stopniu
Dziecko objęte naszym programem spotyka się dwa razy w tygodniu z tutorem lub tutorką. Wspólnie odrabiają zadania domowe, ćwiczą język polski, przygotowują się do sprawdzianów i nadrabiają zaległości. Spotkania odbywają się zwykle w mieszkaniach dzieci, co pozwala na zbudowanie relacji z całą rodziną dziecka.
Wolontariusze i wolontariuszki szkoleni są przez specjalistki współpracujące z Fundacją – przed podjęciem pracy z dzieckiem odbywają warsztaty przygotowujące, a przez cały czas trwania projektu do ich dyspozycji są konsultacje psychologiczne ze specjalistami w dziedzinie pracy z dziećmi z doświadczeniem uchodźczym.
Obecnie program obejmuje wsparciem 150 młodych osób uchodźczych uczęszczających do warszawskich szkół podstawowych, techników i szkół branżowych.
Jak można zgłosić się do programu? Zapisy odbywają się na facebooku CHLEBEM I SOLĄ lub mailowo: dzieciaki@polskagoscinnosc.org
Od 2019 roku program dofinansowywany jest przez Fundację Drzewo i Jutro.